Jak dbać o powięź, by efektywniej biegać?

jak dbac o powiez by efektywniej biegac

Jeśli chcesz biegać „lżej” i zwiększyć szansę na poprawę techniki biegu koniecznie przeczytaj ten artykuł.  Głównym celem podejmowanych działań będzie uzyskanie zrównoważenia tkanek układu mięśniowo-powięziowego i osiągnięcie wzorców ruchowych, które będą sprzyjać bieganiu przy jak najmniejszym wysiłku mięśniowym.

Zwiększy to szanse na wolniejsze narastanie zmęczenia przy danej intensywności wysiłku lub na uzyskanie lepszego wyniku czasowego na danym dystansie. Elastyczne i stabilne ciało niewątpliwie umożliwia bieganie w sposób poprawny technicznie. „Skutkiem ubocznym” będzie także minimalizacja ryzyka przeciążeń i kontuzji, co z pewnością wyjdzie na zdrowie układowi ruchu.

Praca manualna na powięzi

Pierwszym krokiem jest diagnostyka restrykcji obecnych w ciele oraz analiza postawy ciała. Diagnostykę taką przeprowadza fizjoterapeuta. Dokładnie analizuje mobilność powięzi w odpowiednich miejscach ciała oraz odnosi to do całej sylwetki badanego. Fizjoterapeuta lokalizuje miejsca restrykcji, a następnie wdraża terapię. Postępowanie polega na uwolnieniu i wydłużeniu tkanek skróconych oraz tkanek, które utraciły zdolność do efektywnego wydłużania. Przywrócenie równowagi strukturalnej ciała przygotowuje je do włączenia ćwiczeń efektywnego ruchu.

Ruchowy trening powięzi

Kolejnym krokiem jest wykonywanie wzorców ruchowych angażujących powięź w poprawny sposób. W powięzi znajdują się receptory, które umożliwiają przekazywanie informacji o aktualnym stanie napięciowym układu ruchu. Jednocześnie struktura powięzi ulega remodelingowi w odpowiedzi na ruch w danym kierunku. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń angażujących powięź uczy ciało wykorzystywania elementu sprężystości powięzi podczas ruchu. Wzorce ruchowe są „zapamiętywane” przez układ nerwowy i ulegają stopniowej automatyzacji. Na tym etapie trener przygotowania motorycznego może wykorzystywać wzorce w kroku biegowym i szlifowaniu formy podopiecznego.

Należy pamiętać, że powięziowa transformacja ciała jest procesem powolnym i wymaga systematyczności. Często zajmuje to od kilku do kilkunastu miesięcy czasu. Z pewnością jednak warto poczekać na efekty.