Kraków, ul. Józefa Kałuży 1,  Godziny przyjęć: pn.-pt. 8.00-21.00
SportoKlinik

Zespół

Centrum ortopedii o traumatologii sportowej w Krakowie

Do zadań ortopedy/traumatologa należy diagnozowanie, leczenie i rehabilitacja schorzeń związanych z narządami ruchu, a więc kośćmi, stawami i mięśniami.

Specjalista ten zaopatruje i leczy urazy oraz powikłania i zajmuje się rokowaniem w gojeniu urazów, a przede wszystkim złamań kościzwichnięć stawów, a także amputacji i protezowania kończynOrtopeda ponadto leczy obrażenia kręgosłupa i czaszkowo-mózgowe, a także rozpoznaje wrodzone i nabyte choroby tkanki kostnej i wady postawy.

Jakimi chorobami zajmuje się specjalista ortopeda?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ortopedia to specjalizacja głównie zabiegowa. Obejmuje ona swoim zakresem leczenie chorób ortopedycznych, jak wady postawy (zabiegi korygujące i stabilizujące dysfunkcje narządów ruchu), a także chorób reumatycznych i metabolicznych tkanki kostnej (np. osteoporozy) i zmian pourazowych.

Istnieje wiele chorób układu ruchu, a jako najważniejsze z nich wymienia się:

 • wady postawy: płaskostopie, stopa szpotawa, stopa koślawa, skrzywienia kręgosłupa;
 • wady wrodzone: klatka piersiowa kurza, klatka piersiowa szewska, stopa końsko-szpotawa, stopa wydrążona, wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, marmurkowatość kości;
 • osteoporoza;
 • nowotwory kości;
 • urazy: złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia;
 • choroby zwyrodnieniowe stawów;
 • jałowe martwice kości;
 • choroby zapalne kości i stawów;
 • wewnętrzne urazy stawów i wynikające z nich niestabilności;
 • chorobę Scheuermanna;
 • chonodromalację.

Kiedy zgłosić się do poradnia chirurgii urazowoortopedycznej?

Specjalista Ortopeda/traumatolog z pewnością powinien obejrzeć urazy kończyn, którym towarzyszą ból lub obrzęk. Do tego specjalisty należy udać się także z wszelkiego rodzaju dolegliwościami bólowymi dotyczącymi narządów układu ruchu.

Niepokojącymi objawami, jakie należy zgłosić ortopedzie są:

 • obrzęk,
 • silny ból,
 • krwiak,
 • patologiczna ruchomość kości,
 • płyn w kolanie,
 • bóle startowe i rozruchowe,
 • trzeszczenie odłamów kości,
 • zniekształcenie stawów i ich dysfunkcje,
 • asymetria kończyn lub ich elementów.

Diagnoza w poradni ortopedycznej

Przeprowadzenie badania ortopedycznego zazwyczaj wystarcza, aby lekarz zdiagnozował uszkodzony staw lub kość. Dla potwierdzenia swoich przypuszczeń i w celu zaplanowania najlepszej w konkretnym przypadku terapii, zleca dodatkowo wykonanie badań obrazowych. Najczęściej jest to zdjęcie rentgenowskie (RTG),usg ortopedyczne a jeśli doszło również do urazu głowy, wykonywana jest dodatkowo tomografia komputerowa.

W leczeniu złamań ustawia się w odpowiedni sposób odłamy kostne względem siebie i usztywnia miejsce urazu, aby kości się nie przemieszczały. Zależnie od miejsca złamania lekarz dobiera rozległość gipsowania. W przypadku uszkodzenia kości w trzonie, należy usztywnić ją na całej długości, a więc od stawu do stawu. Uszkodzenia w obrębie stawu wymagają gipsowania na całej długości obu kości wchodzących w jego skład. Specjalista Ortopeda w przypadku skomplikowanych, wieloodłamowych złamań wykorzystuje specjalne implanty, jak druty, śruby, płytki, wkręty czy gwoździe.

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że skierowanie do lekarza ortopedy nie jest potrzebne. Wybierając się na konsultację do tego specjalisty należy zabrać ze sobą wszystkie obrazowe badania ortopedyczne, a więc USG, rentgeny, rezonans. Ponadto należy wziąć wszystkie karty informacyjne dotyczące szpitalnego leczenia ortopedycznego. Jeśli pacjent w niedawnym czasie był hospitalizowany na innych oddziałach niż ortopedyczny, powinien na wizytę u ortopedy zabrać także ostatnią kartę leczenia na tym oddziale. Istotną informacją dla lekarza będzie też lista przyjmowanych przez chorego leków oraz ich dawkowanie. Podczas wizyty kluczową rolę odgrywa wywiad z pacjentem, ponieważ zdobywane podczas takiej rozmowy informacje znacznie ułatwiają jednoznaczne zdiagnozowanie choroby. Drugim istotnym elementem jest badanie przedmiotowe – lekarz będzie chciał sprawdzić m. in. zakres ruchomości stawów, występowanie ewentualnych drżeń lub zniekształceń. W tym celu może poprosić pacjenta o wykonanie określonych czynności, jak np. skłony lub przysiady.

Lekarz medycyny sportowej kraków

Lekarz sportowy zajmuje się w głównej mierze wydawaniem kwalifikacji do uprawiania określonych dyscyplin sportowych i opinii wykluczających ewentualne przeciwwskazania zdrowotne dla konkretnych aktywności. Do jego zadań należy także wykonywanie późniejszych okresowych badań kontrolnych, dzięki którym specjalista może wykryć zmiany zachodzące w organizmie pacjenta zajmującego się konkretną dyscypliną sportową. Trzeba jednak zaznaczyć, że lekarz sportowy stanowi też fachowe wsparcie dla osób zajmujących się aktywnością fizyczną. Może on doradzić jak uniknąć kontuzji i urazów, w jaki sposób zaplanować dietę zależnie od zapotrzebowania na składniki odżywcze czy spożycie energii, a w razie wystąpienia kontuzji – wskazać najlepsze metody leczenia, które pozwolą skrócić czas powrotu do dawnej aktywności. Specjalista medycyny sportowej zajmuje się również wykrywaniem niedozwolonych w sporcie substancji wspomagających, a tym samym przyczynia się do wyeliminowania dopingu i przeciwdziała temu zjawisku.

Rehabilitacja

Rehabilitacja w naszym ośrodku to oferta skierowana zarówno do pacjentów po zabiegu operacyjnym, jak też osób ze schorzeniami nie wymagającymi tej formy leczenia, a więc po urazach i przeciążeniach sportowych, a także cierpiących z powodu wady postawy. Celem naszych działań jest zapewnienie pacjentom optymalnych warunków powrotu do zdrowia – przywrócenia dawnej sprawności ruchowej i aktywności sprzed urazu w bezpieczny sposób.

Wszystkim naszym pacjentom gwarantujemy indywidualną opiekę terapeuty. Specjalista przygotuje harmonogram ćwiczeń zaplanowany w sposób pozwalający osiągnąć najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie. Podczas rehabilitacji umożliwiamy kontakt z lekarzem, który przeprowadził zabieg. Dzięki tym konsultacjom i współpracy pacjenta, rehabilitanta i lekarza ortopedy, rehabilitacja w ośrodku w Krakowie jest niezwykle skuteczna.

Nowoczesne metody oceny pacjentów po urazie ACL

W związku z rosnącą częstością urazów ACL w populacji, środowiska medyczne stają przed zadaniem znalezienia obiektywnego sposobu oceny sprawności pacjentów i kwalifikacji ich do rozpoczęcia treningów. Na uwagę zasługuje nowy, ustandaryzowany protokół testowy Back in Action (BIA), w którym upatruje się metody szybkiego i obiektywnego badania chorych. Opiera się on na szeregu prostych zadań sprawnościowych oceniających równowagę, siłę, zwinność, szybkość, dynamikę ruchu oraz ich interpretacji. Metoda ta znalazła już wielu zwolenników za granicą, w Polsce jednak dopiero staje się popularna. W literaturze można znaleźć informacje o tym, że system ten wykorzystują i popierają takie instytucje jak Centrum Medyczne FIFA.

W porównaniu z czasochłonnymi badaniami dotychczas stosowanymi w tego typu przypadkach, jak badanie siły skurczu izokinetycznego, BIA to szybszy i tańszy test. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że BIA jest całkowicie skomputeryzowany, co pozwala na znaczny obiektywizm, łatwość wykonania i powtarzalność. Wyniki badań klinicznych wskazują na duże ułatwienie oceny procesu rehabilitacji pacjentów z wykorzystaniem Back in Action. Powrót do sprawności jest bowiem okresem względnym i tylko indywidualne oraz profesjonalne podejście do pacjenta daje możliwość rozpoznania odpowiedniego momentu na powrót do sportu, a to z kolei na nieocenioną satysfakcję i możliwość dalszego rozwoju.

Sonochirurgia

Badanie za pomocą aparatu USG wykorzystywane jest nie tylko w diagnozowaniu schorzeń i urazów, ale również doskonale sprawdzi się podczas precyzyjnych zabiegów wymagających ciągłej kontroli. Sonochirurgia w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się rozwinęła i zyskuje coraz większe znacznie w Krakowie, Polsce i na świecie. Jej zalety, wśród których wymienić można bezpieczeństwo stosowania i nieinwazyjność, sprawiły, że metoda ta stosowana jest przez wielu chirurgów – zarówno w naszym kraju, jak też i poza jego granicami. Pozwala ona precyzyjnie zaaplikować lek oraz osocze bogatopłytkowe, dzięki czemu terapia jest bardziej skuteczna, a ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych w znacznym stopniu zminimalizowane. Wykorzystanie ultrasonografu będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu dolegliwości pojawiających się w wyniku urazów.

Medyczny trening personalny?

Medyczny trening personalny polega na wykonywaniu specjalnie dobranych ćwiczeń torujących prawidłowe wzorce funkcjonalne. Trening układany jest przez doświadczonego instruktora z kwalifikacjami medycznego trenera personalnego. Trener posiada szeroką wiedzę w zakresie anatomii, biomechaniki oraz najczęstszych schorzeń i urazów narządu ruchu. Medyczny trener ściśle współpracuje z fizjoterapeutami, co umożliwia mu precyzyjną modyfikację ćwiczeń z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych pacjenta.

Medyczny trening funkcjonalny bardzo często stanowi uzupełnienie fizjoterapii. Każdy pacjent, który uprawia sport i chce bezpiecznie wrócić do uprawiania ulubionej dyscypliny, powinien choć jeden raz odbyć trening pod okiem trenera medycznego.

SportoKlinik

Partnerzy