Centrum ortopedii o traumatologii sportowej w Krakowie

SPORTOKLINIK oferuje najwyższy poziom profesjonalizmu i kompetencji zawodowych w zakresie diagnostyki i leczenia urazów sportowych.

Nasz zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest oddany zapewnieniu najlepszej możliwej opieki dla naszych pacjentów. Oferujemy kompleksowe usługi ortopedyczne, nowoczesne metody leczenia urazów sportowych oraz kompleksową rehabilitację po urazach i trening motoryczny. Dzięki naszemu spersonalizowanemu podejściu gwarantujemy, że otrzymasz potrzebne wsparcie.

Oferujemy również kompleksowe programy rehabilitacyjne, które pomogą zapobiec przyszłym urazom.

Do zadań ortopedy/traumatologa należy diagnozowanie, leczeniu i rehabilitacja schorzeń związanych z narządami ruchu, a więc kośćmi, stawami i mięśniami.

Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem urazów, powikłań oraz rokowaniem w gojeniu urazów, a przede wszystkim złamań kościzwichnięć stawów, a także amputacji i protezowania kończyn. Chirurg Ortopeda ponadto leczy obrażenia kręgosłupa i czaszkowo-mózgowe, a także rozpoznaje wrodzone i nabyte choroby tkanki kostnej i wady postawy.

Jakimi chorobami zajmują się lekarze ortopedzi?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ortopedia to specjalizacja głównie zabiegowa. Obejmuje ona swoim zakresem leczenie chorób ortopedycznych, jak wady postawy (zabiegi korygujące i stabilizujące dysfunkcje narządów ruchu), a także chorób reumatycznych i metabolicznych tkanki kostnej (np. osteoporozy) i zmian pourazowych.

Istnieje wiele chorób układu ruchu, a jako najważniejsze schorzenia wymienia się:

 • wady postawy: płaskostopie, stopa szpotawa, stopa koślawa, skrzywienia kręgosłupa;
 • wady wrodzone: klatka piersiowa kurza, klatka piersiowa szewska, stopa końsko-szpotawa, stopa wydrążona, wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego;
 • osteoporoza;
 • nowotwory;
 • urazy: złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia;
 • choroby zwyrodnieniowe stawów;
 • jałowe martwice kości;
 • choroby zapalne stawów;
 • wewnętrzne urazy stawów i wynikające z nich niestabilności;
 • chorobę Scheuermanna;
 • chonodromalację.

Kiedy zgłosić się do poradnia chirurgii urazowo–ortopedycznej?

Chirurg ortopeda/traumatolog z pewnością powinien obejrzeć urazy kończyn, którym towarzyszą ból lub obrzęk. Do tego specjalisty należy udać się także z wszelkiego rodzaju dolegliwościami bólowymi dotyczącymi narządów układu ruchu.

Niepokojącymi objawami, jakie należy zgłosić ortopedzie są:

 • obrzęk,
 • silny ból,
 • krwiak,
 • patologiczna ruchomość kości,
 • płyn w kolanie,
 • bóle startowe i rozruchowe,
 • trzeszczenie odłamów kostnych,
 • zniekształcenie stawów i ich dysfunkcje,
 • asymetria kończyn lub ich elementów.

Konsultacja ortopedyczna

Przeprowadzenie badania ortopedycznego zazwyczaj wystarcza, aby lekarz zdiagnozował uszkodzony staw lub kość. Dla potwierdzenia swoich przypuszczeń i w celu zaplanowania najlepszej w konkretnym przypadku terapii, zleca dodatkowo wykonanie badań obrazowych. Najczęściej jest to zdjęcie rentgenowskie (RTG), USG ortopedyczne a jeśli doszło również do urazu głowy, wykonywana jest dodatkowo tomografia komputerowa.

Badania USG

USG ortopedyczne jest nieinwazyjną i dynamiczną metodą diagnostyki w ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Najczęściej wykonywane badania USG

 • USG kolana (stawu kolanowego)
  Chrząstka, łąkotka boczna i przyśrodkowa, więzadło krzyżowe przednie, tylne, poboczne przyśrodkowe i boczne, dół podkolanowy.
 • USG stawu ramiennego (USG barku)
  Stożek rotatorów, ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, więzadła kruczo-barkowe i kruczo-ramienne, mięśnie okolicy barku.
 • USG stawu skokowego (USG stopy)
  Więzadła strzałkowo-skokowe przednie i tylne, strzałkowo-piętowe, trójgranianiste, ścięgna i pochewki ścięgniste, ocena wysięku.
 • Ścięgno Achillesa
  Struktura ścięgna, pochewka ścięgnista, kaletki, ocena ciągłości.
 • USG łokcia (stawu łokciowego)
  Jama stawu, ścięgno wspólne prostowników i zginaczy, więzadło obrączkowate, poboczne łokciowe i promieniowe, ścięgno mięśnia tórjgłowego, rowek nerwu łokciowego.
 • Mięśnie
  usg ścięgien z przyczepami, brzusiec, powięź, kaletki, pochewki ścięgniste.
 • USG biodra (stawu biodrowego), USG miednicy
 • USG ręki
  nadgarstka, palców, dłoni

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że skierowanie do lekarza ortopedy nie jest potrzebne. Wybierając się na konsultacje ortopedyczne należy zabrać ze sobą wszystkie obrazowe badania ortopedyczne, a więc USG, rentgeny, rezonans. Ponadto należy wziąć wszystkie karty informacyjne dotyczące szpitalnego leczenia na oddziale ortopedii. Jeśli pacjent w niedawnym czasie był hospitalizowany na innych oddziałach niż ortopedyczny, powinien na wizytę u zabrać także ostatnią kartę leczenia na tym oddziale.

Istotną informacją dla lekarza będzie też lista przyjmowanych przez chorego leków oraz ich dawkowanie. Podczas wizyty kluczową rolę odgrywa wywiad z pacjentem, ponieważ zdobywane podczas takiej rozmowy informacje znacznie ułatwiają jednoznaczne zdiagnozowanie choroby. Drugim istotnym elementem jest badanie przedmiotowe – lekarz będzie chciał sprawdzić m. in. zakres ruchomości stawów, występowanie ewentualnych drżeń lub zniekształceń. W tym celu może poprosić pacjenta o wykonanie określonych czynności, jak np. skłony lub przysiady.

Lekarz medycyny sportowej kraków

Lekarz sportowy zajmuje się w głównej mierze wydawaniem kwalifikacji do uprawiania określonych dyscyplin sportowych i opinii wykluczających ewentualne przeciwwskazania zdrowotne dla konkretnych aktywności. Do jego zadań należy także wykonywanie późniejszych okresowych badań kontrolnych, dzięki którym specjalista może wykryć zmiany zachodzące w organizmie chorego zajmującego się konkretną dyscypliną sportową. Trzeba jednak zaznaczyć, że lekarz sportowy stanowi fachowe wsparcie dla osób zajmujących się aktywnością fizyczną. Może on doradzić jak uniknąć kontuzji i urazów, w jaki sposób zaplanować dietę zależnie od zapotrzebowania na składniki odżywcze czy spożycie energii, a w razie wystąpienia kontuzji – wskazać najlepsze metody leczenia, które pozwolą skrócić czas powrotu do dawnej aktywności.

Lekarze medycyny sportowej zajmują się również wykrywaniem niedozwolonych w sporcie substancji wspomagających, a tym samym przyczynia się do wyeliminowania dopingu i przeciwdziała temu zjawisku.

Rehabilitacja

Centrum medyczne Sportoklinik oferuje zabiegi rehabilitacyjne zarówno do pacjentom po zabiegu operacyjnym, jak też osób ze schorzeniami nie wymagającymi tej formy leczenia, a więc po urazach i przeciążeniach sportowych, a także cierpiących z powodu wady postawy. Celem naszych działań jest zapewnienie pacjentom optymalnych warunków powrotu do zdrowia – przywrócenia dawnej sprawności ruchowej i aktywności sprzed urazu w bezpieczny sposób.

Centrum medyczne Sportoklinik gwarantuje indywidualną opiekę terapeuty. Specjalista przygotuje harmonogram ćwiczeń zaplanowany w sposób pozwalający osiągnąć najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie. Podczas rehabilitacji umożliwiamy kontakt z lekarzem, który przeprowadził zabieg. Dzięki konsultacji i współpracy pacjenta, rehabilitanta i lekarza ortopedy, rehabilitacja w ośrodku w Krakowie jest niezwykle skuteczna.

Nowoczesne metody oceny pacjentów po urazie ACL

W związku z rosnącą częstością urazów stawu kolanowego w populacji, środowiska medyczne stają przed zadaniem znalezienia obiektywnego sposobu oceny sprawności i kwalifikacji ich do rozpoczęcia treningów. Na uwagę zasługuje nowy, ustandaryzowany protokół testowy Back in Action (BIA), w którym upatruje się metody szybkiego i obiektywnego badania chorych. Opiera się on na szeregu prostych zadań sprawnościowych oceniających równowagę, siłę, zwinność, szybkość, dynamikę ruchu oraz ich interpretacji. Metoda ta znalazła już wielu zwolenników za granicą, w Polsce jednak dopiero staje się popularna. W literaturze można znaleźć informacje o tym, że system ten wykorzystują i popierają takie instytucje jak Centrum Medyczne FIFA.

W porównaniu z czasochłonnymi badaniami dotychczas stosowanymi w tego typu przypadkach, jak badanie siły skurczu izokinetycznego, BIA to szybszy i tańszy test. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że BIA jest całkowicie skomputeryzowany, co pozwala na znaczny obiektywizm, łatwość wykonania i powtarzalność. Wyniki badań klinicznych wskazują na duże ułatwienie oceny procesu rehabilitacji pacjentów z wykorzystaniem Back in Action. Powrót do sprawności jest bowiem okresem względnym i tylko indywidualne oraz profesjonalne podejście do chorego daje możliwość rozpoznania odpowiedniego momentu na powrót do sportu, a to z kolei na nieocenioną satysfakcję i możliwość dalszego rozwoju.

Medyczny trening personalny

Medyczny trening personalny polega na wykonywaniu specjalnie dobranych ćwiczeń torujących prawidłowe wzorce funkcjonalne. Trening układany jest przez doświadczonego instruktora z kwalifikacjami medycznego trenera personalnego. Trener posiada szeroką wiedzę w zakresie anatomii, biomechaniki oraz najczęstszych schorzeń i urazów narządu ruchu. Medyczny trener ściśle współpracuje z fizjoterapeutami, co umożliwia mu precyzyjną modyfikację ćwiczeń z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych pacjenta.

Medyczny trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny bardzo często stanowi uzupełnienie fizjoterapii. Każdy pacjent, który uprawia sport i chce bezpiecznie wrócić do uprawiania ulubionej dyscypliny, powinien choć jeden raz odbyć trening pod okiem trenera medycznego.

Sonochirurgia

Badanie za pomocą aparatu USG wykorzystywane jest nie tylko w diagnozowaniu schorzeń i urazów, ale również doskonale sprawdzi się podczas precyzyjnych zabiegów wymagających ciągłej kontroli. Sonochirurgia w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się rozwinęła i zyskuje coraz większe znacznie w Krakowie, Polsce i na świecie. Jej zalety, wśród których wymienić można bezpieczeństwo stosowania i nieinwazyjność, sprawiły, że metoda ta stosowana jest przez wielu chirurgów – zarówno w naszym kraju, jak też i poza jego granicami. Pozwala ona precyzyjnie zaaplikować lek oraz osocze bogatopłytkowe, dzięki czemu terapia jest bardziej skuteczna, a ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych w znacznym stopniu zminimalizowane. Wykorzystanie ultrasonografu będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu dolegliwości pojawiających się w wyniku urazów.

Centrum medyczne Sportoklinik

Sportoklinik zapewnia najnowsze procedury medyczne w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Do popularnych usług należą badania USG kolana, barku i stawu skokowego. Nasza klinika oferuje również leczenie chirurgiczne i różne nieinwazyjne metody leczenia narządu ruchu.