Trening funkcjonalny
To nowoczesne podejście do treningu, którego głównym założeniem jest poprawa jednej lub kilku powiązanych ze sobą funkcji organizmu.
Polega na wykonywaniu specjalnie przygotowanych ćwiczeń według odpowiednich schematów, a nie na izolowaniu pojedynczego ruchu i koncentrowaniu się wyłącznie na określonej grupie mięśni.
Poprawie ma ulec konkretna funkcjonalność organizmu, dlatego konieczna jest praca w całościowym wzorcu. Trenując w ten sposób, możemy poprawiać poszczególne parametry ruchu, takie jak siła, szybkość, wytrzymałość, wydolność, koordynacja, mobilność itp.
W treningu funkcjonalnym najczęściej wykorzystywanymi ćwiczeniami są ćwiczenia wielostawowe, choć w niektórych przypadkach dla osiągnięcia oczekiwanego efektu konieczne jest najpierw odpowiednie przygotowanie, które angażuje mniejsze partie ciała.
Niewątpliwą zaletą treningu funkcjonalnego jest to, że możemy dzięki niemu osiągnąć znaczącą poprawę nie tylko siły i wytrzymałości, ale przede wszystkim konkretnej sprawności, która potrzebna nam będzie w życiu codziennym lub podczas uprawiania wybranej dyscypliny sportowej.