Pływanie jest popularną aktywnością sportową oraz bardzo dobrą formą rehabilitacji. Pływanie rekreacyjne, aqua aerobik lub zajęcia z fizjoterapeutą przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Zajęcia na basenie bardzo dobrze wpływają na kręgosłup, wzmacniają układ oddechowy i krążenia, poprawiają wytrzymałość oraz ogólną kondycję. Zajęcia w wodzie mają również korzystny wpływ na stawy.
Czytaj więcejJazda na rowerze to nie tylko sposób na ominięcie korków. Ze względu na możliwość uprawiania tego sportu niemal przez cały rok, może on stać się podstawowym treningiem wydolnościowym dla osób w każdym wieku. Czy kolarstwo niesie zatem za sobą jakieś ograniczenia? Jak radzić sobie z urazami powstałymi podczas treningu?
Czytaj więcejSkręcenie kolana oraz urazy więzadeł krzyżowych to jedne z najczęstszych kontuzji narciarzy. Dzięki więzadłom kolano może znosić duże przeciążenia podczas aktywności, np. w trakcie jazdy na nartach lub na snowboardzie, gdzie cała praca ciałem przenosi się właśnie na kolana. Uszkodzenie więzadeł lub ich osłabienie prowadzi do zmniejszenia stabilności kolana i jego poważnej dysfunkcji.
Czytaj więcejNarciarstwo to bardzo popularny zimowy sport. Obcowanie z górską przyrodą, przebywanie na świeżym powietrzu, spędzanie czasu z rodziną czy przyjaciółmi to czynniki, które sprawiają, że staje się ono urozmaiceniem wielu zimowych wyjazdów. Jazda na nartach jest jednak równocześnie jedną z najbardziej kontuzjogennych dyscyplin sportu. Warto dobrze przygotować się do rozpoczęcia sezonu.
Czytaj więcejPiłka siatkowa od wielu lat jest w Polsce niezwykle popularnym sportem drużynowym. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda nie rozpieszcza, hale sportowe wypełniają się amatorami tej dyscypliny. Mimo iż jest ona jedną z niewielu bezkontaktowych gier zespołowych to ryzyko wystąpienia kontuzji jest dosyć wysokie. Na jakie kontuzje muszą uważać gracze? Jak sobie z nimi radzić?
Czytaj więcejTrening z użyciem trampolin (jumping fitness) stał się ostatnio dużą konkurencją dla standardowych treningów fitness. Z uwagi na kompleksowość ćwiczeń, możliwość spalenia dużej ilości kalorii oraz dobrą zabawę, zachęca on coraz więcej osób w różnym wieku. Czy istnieją więc wady tej dyscypliny? Kto powinien uważniej przyjrzeć się tego rodzaju ćwiczeniom? Trening idealny? Pierwsze wrażenia po […]
Czytaj więcejCrossfit to rodzaj treningu kondycyjno-siłowego, który w krótkim czasie daje spektakularne efekty, takie jak wzrost siły mięśniowej, zwiększenie wydolności i szybkości. Te wymagające programy ćwiczeń są jednak także niemałym wyzwaniem dla organizmu. Aby uprawiać ten sport bezpiecznie i efektywnie, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.
Czytaj więcejBieganie zasługuje na szeroką analizę pod różnym kątem. Ten rodzaj aktywności towarzyszy na co dzień coraz większej części ludzi z naszego otoczenia.
Czytaj więcejEwersyjne skręcenie stawu skokowego występuje rzadziej niż skręcenie inwersyjne, jednak skutki i powikłania tego urazu mogą utrudniać powrót do pełnej aktywności sportowej. Mechanizm skręcenia ewersyjnego polega na grzbietowym zgięciu w stawie skokowym górnym połączonym z odwiedzeniem i ewersją w stawie skokowym dolnym. Upraszczając, w momencie urazu stopa oparta jest o podłoże na bardziej przyśrodkowej krawędzi, […]
Czytaj więcejAktywny styl życia to jeden z czynników pozytywnie wpływających na zdrowie osób starszych. Osoby w wieku 50+ zatem nie tylko mogą, ale i powinny, podejmować aktywność ruchową odpowiednio dopasowaną do obecnego stanu zdrowia, preferencji oraz dotychczasowej ilości ćwiczeń.
Czytaj więcej