Centrum ortopedii i traumatologii sportowej w Krakowie

Konsultacja ortopedyczna w zakresie medycyny sportowej, urazów narządu ruchu, zmian zwyrodnieniowych i degeneracyjnych. Obejmują indywidualne podejście do każdego pacjenta, szczegółowe badanie fizykalne oraz opracowanie optymalnego planu diagnostyczno-terapeutycznego, który w porozumieniu z chorym przygotowuje ortopeda w Krakowie. Porady udzielane są przez specjalistów wielu dziedzin chirurgii ortopedycznej zgodnie z ich najlepszą wiedzą medyczną. Możliwe jest poszerzenie diagnostyki o badanie USG stawu.

Chirurg ortopeda kraków

SPORTOKLINIK oferuje najwyższy poziom profesjonalizmu i kompetencji zawodowych w zakresie diagnostyki i leczenia urazów sportowych.

Nasz zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest oddany zapewnieniu najlepszej możliwej opieki dla naszych pacjentów. Oferujemy kompleksowe usługi ortopedyczne, nowoczesne metody leczenia urazów sportowych oraz kompleksową rehabilitację po urazach i trening motoryczny. Dzięki naszemu spersonalizowanemu podejściu gwarantujemy, że otrzymasz potrzebne wsparcie.

Oferujemy również kompleksowe programy rehabilitacyjne, które pomogą zapobiec przyszłym urazom.

Lekarz Ortopeda Kraków

Do zadań ortopedy/traumatologa należy diagnozowanie, leczeniu i rehabilitacja schorzeń związanych z narządami ruchu, a więc kośćmi, stawami i mięśniami.

Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem urazów, powikłań oraz rokowaniem w gojeniu urazów, a przede wszystkim złamań kości, zwichnięć stawów, a także amputacji i protezowania kończyn. Chirurg Ortopeda ponadto leczy obrażenia kręgosłupa i czaszkowo-mózgowe, a także rozpoznaje wrodzone i nabyte choroby tkanki kostnej i wady postawy.

Jakimi chorobami zajmują się lekarze ortopedzi?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ortopedia to specjalizacja głównie zabiegowa. Obejmuje ona swoim zakresem leczenie chorób ortopedycznych, jak wady postawy (zabiegi korygujące i stabilizujące dysfunkcje narządów ruchu), a także chorób reumatycznych i metabolicznych tkanki kostnej (np. osteoporozy) i zmian pourazowych.

Istnieje wiele chorób układu ruchu, a jako najważniejsze schorzenia wymienia się:

  • wady postawy: płaskostopie, stopa szpotawa, stopa koślawa, skrzywienia kręgosłupa;
  • wady wrodzone: klatka piersiowa kurza, klatka piersiowa szewska, stopa końsko-szpotawa, stopa wydrążona, wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego;
  • osteoporoza;
  • nowotwory;
  • urazy: złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów;
  • jałowe martwice kości;
  • choroby zapalne stawów;
  • wewnętrzne urazy stawów i wynikające z nich niestabilności;
  • chorobę Scheuermanna;
  • chonodromalację.

Czy można iść do ortopedy bez skierowania prywatnie?

Skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty nie jest wymagane, aby umówić się na wizytę u Ortopedy.

Badania USG

USG ortopedyczne jest nieinwazyjną i dynamiczną metodą diagnostyki w ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Najczęściej wykonywane badania USG

  • USG kolana (stawu kolanowego)
  • USG stawu ramiennego (USG barku)
  • USG stawu skokowego (USG stopy), Ścięgno Achillesa
  • USG łokcia (stawu łokciowego)
  • USG biodra ( USG stawu biodrowego), USG miednicy
  • USG ręki, nadgarstka, palców, dłoni
  • Mięśnie USG ścięgien z przyczepami, brzusiec, powięź, kaletki, pochewki ścięgniste.

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że skierowanie do lekarza ortopedy nie jest potrzebne. Wybierając się na konsultacje ortopedyczne należy zabrać ze sobą wszystkie obrazowe badania ortopedyczne, a więc USG, rentgen, rezonans.

Ponadto należy wziąć wszystkie karty informacyjne dotyczące szpitalnego leczenia na oddziale ortopedii. Jeśli pacjent w niedawnym czasie był hospitalizowany na innych oddziałach niż ortopedyczny, powinien na wizytę u zabrać także ostatnią kartę leczenia na tym oddziale.

Istotną informacją dla Ortopedy jest lista przyjmowanych przez chorego leków oraz ich dawkowanie. Podczas wizyty kluczową rolę odgrywa wywiad z pacjentem, ponieważ zdobywane podczas takiej rozmowy informacje znacznie ułatwiają jednoznaczne zdiagnozowanie choroby.

Drugim istotnym elementem jest badanie przedmiotowe – lekarz będzie chciał sprawdzić m. in. zakres ruchomości stawów, występowanie ewentualnych drżeń lub zniekształceń. W tym celu może poprosić pacjenta o wykonanie określonych czynności, jak np. skłony lub przysiady.

Lekarz medycyny sportowej Kraków

Lekarz sportowy zajmuje się w głównej mierze wydawaniem kwalifikacji do uprawiania określonych dyscyplin sportowych i opinii wykluczających ewentualne przeciwwskazania zdrowotne dla konkretnych aktywności.

Lekarz sportowy wykonuje później okresowe badania kontrolne,, dzięki którym specjalista może wykryć zmiany zachodzące w organizmie chorego zajmującego się konkretną dyscypliną sportową.

Trzeba jednak zaznaczyć, że lekarz sportowy stanowi fachowe wsparcie dla osób zajmujących się aktywnością fizyczną. Może on doradzić jak uniknąć kontuzji i urazów, w jaki sposób zaplanować dietę zależnie od zapotrzebowania na składniki odżywcze czy spożycie energii, a w razie wystąpienia kontuzji – wskazać najlepsze metody leczenia, które pozwolą skrócić czas powrotu do dawnej aktywności. 

Lekarze medycyny sportowej zajmują się również wykrywaniem niedozwolonych w sporcie substancji wspomagających, a tym samym przyczynia się do wyeliminowania dopingu i przeciwdziała temu zjawisku.

Rehabilitacja

Sportoklinik – Centrum ortopedii i traumatologii narządu ruchu oferuje zabiegi rehabilitacyjne zarówno do pacjentom po zabiegu operacyjnym, jak też osób ze schorzeniami nie wymagającymi tej formy leczenia, a więc po urazach i przeciążeniach sportowych, a także cierpiących z powodu wady postawy.

Celem naszych działań jest zapewnienie pacjentom optymalnych warunków powrotu do zdrowia – przywrócenia dawnej sprawności ruchowej i aktywności sprzed urazu w bezpieczny sposób.

Nasze centrum medyczne ortopedii i traumatologii narządu ruchu gwarantuje indywidualną opiekę terapeuty. Specjalista przygotuje harmonogram ćwiczeń zaplanowany w sposób pozwalający osiągnąć najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie. Podczas rehabilitacji umożliwiamy kontakt z lekarzem, który przeprowadził zabieg.

Dzięki konsultacji ortopedycznej i współpracy pacjenta, rehabilitanta i lekarza ortopedy, rehabilitacja w ośrodku w Krakowie jest niezwykle skuteczna.

Nowoczesne metody oceny pacjentów po urazie ACL

W związku z rosnącą częstością urazów stawu kolanowego w populacji, środowiska medyczne stają przed zadaniem znalezienia obiektywnego sposobu oceny sprawności i kwalifikacji ich do rozpoczęcia treningów.

Na uwagę zasługuje nowy, ustandaryzowany protokół testowy Back in Action (BIA), w którym upatruje się metody szybkiego i obiektywnego badania chorych. Opiera się on na szeregu prostych zadań sprawnościowych oceniających równowagę, siłę, zwinność, szybkość, dynamikę ruchu oraz ich interpretacji.

Metoda ta znalazła już wielu zwolenników za granicą, w Polsce jednak dopiero staje się popularna. W literaturze można znaleźć informacje o tym, że system ten wykorzystują i popierają takie instytucje jak Centrum Medyczne FIFA.

W porównaniu z czasochłonnymi badaniami dotychczas stosowanymi w tego typu przypadkach, jak badanie siły skurczu izokinetycznego, BIA to szybszy i tańszy test. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że BIA jest całkowicie skomputeryzowany, co pozwala na znaczny obiektywizm, łatwość wykonania i powtarzalność.

Wyniki badań klinicznych wskazują na duże ułatwienie oceny procesu rehabilitacji pacjentów z wykorzystaniem Back in Action.

Powrót do sprawności jest bowiem okresem względnym i tylko indywidualne oraz profesjonalne podejście do chorego daje możliwość rozpoznania odpowiedniego momentu na powrót do sportu, a to z kolei na nieocenioną satysfakcję i możliwość dalszego rozwoju.

Centrum medyczne Sportoklinik

Centrum Medyczne Sportoklinik zapewnia najnowsze procedury medyczne w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Do popularnych usług należą badanie USG kolana, USG barku, USG łokcia i stawu skokowego. Nasza klinika oferuje również leczenie chirurgiczne i różne nieinwazyjne metody leczenia narządu ruchu.

Konsultacje ortopedyczne odbywają się w Krakowie przy ul. Józefa Kałuży 1