Jak po skręceniu kolana i zerwaniu więzadła krzyżowego wrócić na stok
Skręcenie kolana oraz urazy więzadeł krzyżowych to jedne z najczęstszych kontuzji narciarzy. Dzięki więzadłom kolano może znosić duże przeciążenia podczas aktywności, np. w trakcie jazdy na nartach lub na snowboardzie, gdzie cała praca ciałem przenosi się właśnie na kolana. Uszkodzenie więzadeł lub ich osłabienie prowadzi do zmniejszenia stabilności kolana i jego poważnej dysfunkcji.
- Skręcenie kolana jest częstym urazem u narciarzy. W przypadku odpowiedniego postępowania jest zazwyczaj dość łagodną kontuzją, której jednak nie należy bagatelizować, gdyż nietrudno o powikłania, do których należą m.in. trwałe upośledzenie ruchu oraz nawykowe skręcenie stawu kolanowego. W przypadku lekkiego urazu wystarczy opatrunek elastyczny i stosowane maści przeciwobrzękowych. Powrót do sprawności powinien zająć od kilku dni do kilku tygodni. Poważniejszy uraz wymaga diagnozy lekarza, stabilizacji kolana przez kilka tygodni i zabiegów obejmujących fizykoterapię oraz kinezyterapię.
- Uszkodzenie więzadła krzyżowego jest znacznie poważniejszą dolegliwością. Podczas jazdy na stoku może dojść do naderwania więzadła lub jego całkowitego zerwania. Najczęściej uszkodzeniu ulega więzadło krzyżowe przednie ACL. To poważna kontuzja, wymagająca co najmniej unieruchomienia kończyny, a w niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne polegające na rekonstrukcji więzadła.
Powrót do formy wymaga czasu. W przypadku rekonstrukcji ACL w drugiej dobie po operacji można lekko obciążać kolano, chodząc o kulach, a po 3-4 dniach można opuścić klinikę. Duże znaczenie ma jak najwcześniejsze rozpoczęcie fachowej fizjoterapii umożliwiającej skrócenie czasu gojenia się rany oraz powrót do całkowitej sprawności. Pełne wzmocnienie więzadła następuje po 8-12 miesiącach. Chodzić można znacznie wcześniej, ale przedwczesny powrót na stok jest ryzykowny. O tym, czy jesteś gotów, powiedzą Ci nasze testy przygotowane specjalnie z myślą o osobach po urazach stawu kolanowego. Pamiętaj, by powrót do aktywności fizycznej odbywał się stopniowo, w przeciwnym razie grozi Ci ponowna kontuzja z przetrenowania i z przeciążenia stawu.