Elektroterapia
Elektroterapia jest dziedziną fizykoterapii, która zajmuje się leczeniem objawowym schorzeń za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Do leczenia wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Głównym celem elektroterapii jest złagodzenie bólu, poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki, przyspieszenia wchłaniania się obrzęków i wysięków śródstawowych. Można wyróżni c kilka rodzajów zabiegów elektroterapeutycznych.
Galwanizacja – poddawania tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Ma działanie przeciwbólowe.
Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, nerwobóle, porażenie nerwów obwodowych, stany pourazowe układu kostnego.
Jonoforeza –wprowadzanie przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą prądu stałego.
Wskazania:, utrudniony zrost kostny, nerwobóle, zespół rwy kulszowej, przykurcz spowodowany blizną , stany zapalne stawów, stany zapalne skóry i tkanek miękkich.
Prądy TENS –działanie przeciwbólowe przy wykorzystaniu prądów średniej i wysokiej częstotliwości. Efekt przeciwbólowy oparty jest na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów.
Wskazania: ostre i chroniczne zespoły bólowe mięśni, kręgosłupa i stawów, nerwobóle.
Prądy diadynamiczne DD –modulowane prądy małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Zaletą prądów jest silne działanie przeciwbólowe, które objawia się długotrwałym podwyższeniem progu odczuwania bólu.
Wskazania: dyskopatia, zespół rwy kulszowej i ramiennej, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, nerwobóle, migreny, zanik mięśni w wyniku bezczynności, porażenie obwodowego nerwu twarzowego.
Prądy interferencyjne ID – prądy średniej częstotliwości, powstające w wyniku nałożenia się w tkankach dwóch prądów naprzemiennych. Zwiększają przekrwienie naczyń praz działają przeciwbólowo.
Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn, dyskopatia, zanik mięśni w wyniku bezczynności, stany pourazowe i pooperacyjne mięśni, reumatyzm tkanek miękkich, nerwobóle.
Prądy Traberta –poprzez działanie prądów Traberta na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.
Wskazania: stany zwiększonego napięcia mięśniowego, zespoły niedokrwienne kończyn, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zespoły bólowe kręgosłupa.
Elektrostymulacja – polega na stymulacji pracy mięśni za pomocą prądu. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu .
Prądy Kotz’a – trening zdrowych mięśni za pomocą stymulacji prądem średniej częstotliwości. Prąd ten nie ma zastosowania w terapii mięśni z uszkodzonym przewodzeniem nerwowym.
Przeciwwskazania do elektroterapii:
- uczulenie na leki stosowane w jonoforezie,
- aplikacje w okolicach oczu i serca,
- aktywna gruźlica,
- choroby układu krążenia,
- implanty elektroniczne i metalowe,
- choroba nowotworowa
- ubytki skórne i stany zapalne skóry,
- krwotoki,
- miesiączka,
- niejasne zmiany nowotworowe,
- zaburzenia czucia w miejscu przyłożenia elektrod,
- zespoły psychopatologiczne i psychoorganiczne,
- stwardnienie rozsiane,
- ciąża,
- zapalenie żył i naczyń głębokich.
- zaburzenie czucia