Crossfit – najczęstsze kontuzje
Crossfit jest uważny za bardzo kontuzjogenną dyscyplinę sportu. Jednocześnie bardzo wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z crossfitem i pewnie zastanawia się czy ta forma aktywności będzie odpowiednia dla aktualnego stanu zdrowia ich stawów i mięśni.
Kiedy istnieje zwiększone ryzyko odniesienia kontuzji?
Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia Twoje ciało możne nie być przygotowane na wszystkie rodzaje ćwiczeń wykorzystywane w treningu crossfit. Wady postawy, nierozciągnięte mięśnie oraz słaba stabilizacja tułowia zwiększają ryzyko urazów kręgosłupa, kolan czy barków.
Jeśli do tej pory nie ćwiczyłeś, a ponadto w przeszłości przeszedłeś zabieg operacyjny lub doznałeś kontuzji, warto odwiedzić lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę celem sprawdzenia stanu układu ruchu. Odpowiednie przygotowanie poprawi mobilność stawów oraz zwiększy siłę i wytrzymałość określonych partii ciała. Pozwoli to bezpieczniej rozpocząć grupowe treningi crossfit.
Okres pierwszych kilku miesięcy to czas, w których bardzo często dochodzi do uszkodzeń tkanek nieprzygotowanych na tak duże lub częste obciążenia. Zwykle treningom crossfit towarzyszy wysoki poziom adrenaliny i rywalizacja. W związku z tym wiele osób przekracza granice zdrowego rozsądku, choć dobrze wie, że ich ciało nie jest jeszcze tak dobrze wytrenowane by sprawnie pokonać niektóre przeszkody.
Najczęstsze kontuzje
Jedną z najczęściej występujących urazów w crossficie jest kontuzja kolana. Wyskoki, bieganie po nierównym podłożu czy głębokie przysiady mogą skutkować mikrouszkodzeniami łąkotek. Początkowo ból kolana jest mało nasilony i pojawia się tylko po bardziej wyczerpujących treningach. Większe uszkodzenia łąkotki mogą nawet zablokować kolano i uniemożliwić sprawne chodzenie. Leczenie uszkodzonej łąkotki u sportowców przeważnie leczy się operacyjnie – poprzez usunięcie uszkodzonej części, zszycie łąkotki lub wykonanie przeszczepu łąkotki.
Drugą okolicą szczególnie narażoną na kontuzje w crossficie jest bark. Podciąganie na linie oraz przeskoki w zwisie na ramionach mogą istotnie obciążać obręcz barkową – głównie jeśli zawodnik nie został wcześniej odpowiednio przygotowany do pokonywania tego rodzaju przeszkód. Uszkodzenie stożka rotatorów czy uszkodzenia obrąbka stawu ramiennego u sportowców również są leczone operacyjnie.