Choroba Perthesa – ból biodra u dziecka

choroba perthesa bol biodra u dziecka

Ból biodra u przedszkolaka lub u dziecka w wieku wczesnoszkolnym może świadczyć m.in. o jałowej martwicy głowy kości udowej (chorobie Perthesa). Bardzo istotna jest obserwacja dziecka, sposobu chodzenia oraz zgłaszanych przez niego dolegliwości.

Rozmiękanie głowy kości udowej budującej staw biodrowy może prowadzić do powikłań zwiększających ryzyko wcześniejszego zwyrodnienia biodra w wieku dorosłym. W okresie trwania choroby Perthesa konieczne jest ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza ortopedy.

Przyczyna jałowej martwicy głowy kości udowej

Do martwicy i rozmiękania kości u dzieci może dochodzić wskutek zaburzeń ukrwienia chrząstek wzrostowych kości. Gdy dojdzie do zaistnienia takich nieprawidłowości w obrębie nasady bliższej kości udowej, może dojść do martwicy głowy kości udowej. Choroba Perthesa występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek – nie jest do końca wiadomo z jakiego powodu.

Objawy choroby Perthesa

Głównym objawem choroby jest zwykle utykanie podczas chodzenia. Ponadto dziecko może skarżyć się na ból biodra zlokalizowany w obrębie pachwiny. Czasami dolegliwości mają tak małe nasilenie, że dziecko ich nie zauważa. Wskutek zmiany wzorca chodu może natomiast dojść do przeciążenia kolana i wtórnych dolegliwości w obrębie struktur tego stawu.

W stawie biodrowym obserwuje się ograniczenie zakresu ruchomości w porównaniu do przeciwległego biodra. Oszczędzanie nogi skutkuje zmniejszeniem masy mięśniowej pośladka po stronie chorej.

Wizyta u lekarza ortopedy

Ortopeda przeprowadzi badanie kliniczne i przeanalizuje sposób chodzenia dziecka. Konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego bioder. Czasami diagnostykę trzeba poszerzyć o rezonans magnetyczny.

Leczenie choroby Perthesa

Celem leczenia jest zapobieganie deformacjom głowy kości udowej. W trakcie trwania choroby głowa kości udowej ulega rozmiękaniu. Obciążanie biodra masą ciała może prowadzić do niepożądanej utraty kulistego kształtu głowy kości udowej. Konieczne jest więc czasowe odciążenie kończyny oraz rehabilitacja. Ćwiczenia będą miały na celu stabilizację głowy kości udowej w panewce oraz utrzymanie zakresu ruchomości w biodrze. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego.

Zdecydowanie nie wolno bagatelizować choroby Perthesa, ponieważ utrwalenie deformacji głowy kości udowej spowoduje przyspieszenie procesów zwyrodnieniowych biodra w przyszłości. Osoby dorosłe, które w dzieciństwie przebyły nieleczoną lub źle leczoną chorobę Perthesa, często mają problemy z biodrami, które nieraz zmuszają do rezygnacji z podejmowania aktywności sportowej.