Czy pływanie to dobry sposób na powrót do formy?

czy plywanie to dobry sposob na powrot do formy

Pływanie jest popularną aktywnością sportową oraz bardzo dobrą formą rehabilitacji. Pływanie rekreacyjne, aqua aerobik lub zajęcia z fizjoterapeutą przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Zajęcia na basenie bardzo dobrze wpływają na kręgosłup, wzmacniają układ oddechowy i krążenia, poprawiają wytrzymałość oraz ogólną kondycję. Zajęcia w wodzie mają również korzystny wpływ na stawy.

Zalety zajęć w basenie

Środowisko wodne doskonale nadaje się do tego, by przyspieszyć powrót do formy. Opór wody i jej wyporność znacząco odciążają stawy, dzięki czemu osoba po kontuzji może zacząć stawiać pierwsze kroki bez nadmiernego ich obciążania. Dotyczy to zwłaszcza kolan, stawu skokowego oraz biodrowego, ale też kręgosłupa oraz barków. Dzięki zmniejszonemu obciążeniu możliwe jest wykonywanie większej liczby ruchów w większym zakresie, co przekłada się na lepsze efekty ćwiczeń.

Basen a rehabilitacja

W wodzie ciężar ciała jest ok. 10-krotnie mniejszy od rzeczywistego. Ćwiczenia usprawniające łatwiej wykonywać w wodzie niż w powietrzu, a przeciążenia ścięgien, mięśni i stawów są o wiele mniejsze. Rehabilitacja w basenie ma zastosowanie w przywracaniu sprawności sportowcom, osobom po operacjach narządu ruchu, a także osobom starszym, zmagającym się z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Zajęcia w basenie poprawiają ogólną siłę, wydolność i jakość pracy układu krążeniowego oraz oddechowego, co ma bardzo duże znaczenie w rehabilitacji ogólnej.

Aqua aerobik – łącz przyjemne z pożytecznym

Aqua aerobik to dające wiele korzyści ćwiczenia ogólnorozwojowe dla osób, które lubią wodę. To również świetny sposób spędzenia wolnego czasu, gdyż zajęcia organizowane są w grupach. Wodny aerobik jest dobrą formą przygotowania organizmu do większego wysiłku i powrotu do bardziej wymagających aktywności.

Jeżeli nie masz pewności, czy to już czas, wykonaj test Back in action  i przekonaj się, czy możesz wrócić do uprawiania bardziej wymagających dyscyplin sportowych.