Artrodeza/usztywnienie stawu
Usztywnienie stawu podczas zabiegu operacyjnego wykonywane jest w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i poprawy funkcji stopy lub stawu skokowego w znacznych deformacjach stawów.
Ta metoda leczenia wykorzystywana jest u pacjentów, którzy nie mogą z różnych powodów zostać poddani zabiegowi implantacji endoprotezy lub innego zabiegu naprawczego lub korygującego. Zabieg usztywnienia stawu nazywany jest artrodezą.
W trakcie artrodezy wykonywana jest resekcja stawów i korekcja ich ustawienia a następnie stabilizowane za pomocą śrub i metalowych płytek, co pozwala na ich zrośnięcie się, a jednocześnie uniemożliwia jakąkolwiek ruchomość w operowanym stawie. Takie działanie pozwala skutecznie wyeliminować dolegliwości bólowe i odtworzyć prawidłową funkcję podpórczą kończyny. Najczęściej wykonuje się zabiegi artrodezy po złamaniach w zakresie stawu skokowego lub stępu oraz w korekcjach np zaawansowanej stopy płasko-koślawej.
Operacyjne usztywnienie stawu wymaga szczegółowej konsultacji, ponieważ podczas tego zabiegu ruchomość zostanie całkowicie zatrzymana, a jego skutków nie można cofnąć. Z tych powodów artrodeza traktowana jest jako ostateczność.