Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) najczęściej wykonywana jest mało inwazyjna metodą artroskopową.

Podczas tego zabiegu lekarz wprowadza do stawu, przez niewielkie nacięcie w skórze, cienki i sztywny element optyczny z kamerą, co pozwala zobrazować wnętrze stawu. Drugie nacięcie w skórze umożliwia wprowadzenie urządzenia roboczego, za pomocą którego lekarz może wykonać zabieg operacyjny. W SportoKlinik profesjonalnie wykonywana jest artroskopia kolana i dlatego Kraków odwiedzają w tym celu pacjenci z całego kraju, a nawet zza granicy.

Renomowane ośrodki ortopedyczne na całym świecie odstępują od wykonywania operacji na otwartym kolanie ze względu na rozległe uszkodzenia sąsiadujących tkanek miękkich oraz niedostateczną precyzyjność tego typu zabiegów. Uniemożliwiają one właściwe określenie anatomicznych punktów przyczepu więzadła i ocenę towarzyszących uszkodzeń. Dzięki wykorzystaniu kamery endoskopowej i odpowiednich narzędzi chirurgicznych w artroskopii możliwe jest dokładne zbadanie wewnętrznej struktury jamy stawoweji precyzyjne wykonanie całego zabiegu.

Zalety artroskopowej rekonstrukcji ACL

Artroskopia jest nowoczesną techniką operacyjną wypracowywaną przez wiele lat u ze względu na swoje zalety cieszy się dużą popularnością. Do największych korzyści wynikających z jej stosowania należą:

 • wysoka precyzja prowadzonego zabiegu rekonstrukcji ACL,
 • możliwość rezygnacji z kilkutygodniowego opatrunku gipsowego lub aparatu ortopedycznego mającego na celu unieruchomienie operowanej kończyny,
 • możliwość rozpoczęcia rehabilitacji już na drugi dzień po zabiegu,
 • bardzo małe blizny, które pozostawia rekonstrukcja kolana,
 • krótki czas pobytu w szpitalu,
 • możliwość niemal natychmiastowego częściowego obciążania kończyny,
 • krótki czas użytkowania kul,
 • krótszy czas i niższe koszty leczenia,
 • możliwość prowadzenia auta już 2-3 tygodnie po operacji,
 • szybki powrót do dawnej sprawności i aktywności sportowej.

Mało inwazyjna i jednocześnie skuteczna metoda diagnostyki i leczenia chorób stawów, jaką jest artroskopia kolana w Krakowie, cieszy się dużą popularnością. Artroskopię można wykonać w klinice SportKlinik.

Rekonstrukcja ACL – przebieg zabiegu

Artroskopia ACL zaczyna się od oceny uszkodzenia oraz pozostałych struktur wewnętrznych. Następie pobierane są wybrane ścięgna do autoprzeszczepu. Kolejny etap to wiercenie tuneli kostnych w kości piszczelowej i udowej w punktach anatomicznych – jest to kluczowy dla powodzenia całej operacji element zabiegu, jakim jest rekonstrukcja kolana. Po jego wykonaniu lekarz przeprowadza pobrane wcześniej przeszczepy przez tunele kostne, a na koniec stabilizuje je w tunelach kostnych pod odpowiednim napięciem.

Jak przygotować się do zabiegu artroskopowej rekonstrukcji ACL?

Przed artroskopią zalecana jest intensywna rehabilitacja, dzięki której można poprawić siłę i masę mięśni, a jednocześnie uzyskać w kolanie pełny zakres ruchu. Jest to szczególnie ważne dla wyników i rezultatów jakie daje rekonstrukcja kolana, dlatego pacjenci powinni zadbać odpowiednio wcześniej o specjalne ćwiczenia i metody zapewniające pełen zakres ruchu kolana bez bólu. Artroskopia kolana w SportoKlinik Krakówjest poprzedzona szczegółowymi konsultacjami medycznymi.

Metody artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego to:

 • Rekonstrukcja jednopęczkowa więzadła krzyżowego przedniego,
 • Rekonstrukcja dwupęczkowa więzadła krzyżowego przedniego.