Kraków, ul. Kielecka 2      Godziny przyjęć: pn.-pt. 10.00-20.00
SportoKlinik

Usługi

Artroskopowa rekonstrukcja ACL więzadła krzyżowego przedniego kolana

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) najczęściej wykonywana jest mało inwazyjna metodą artroskopową.

Podczas tego zabiegu lekarz wprowadza do stawu przez niewielkie nacięcie w skórze cienki i sztywny element optyczny z kamerą, co pozwala zobrazować wnętrze stawu. Drugie nacięcie w skórze umożliwia wprowadzenie urządzenia roboczego, za pomocą którego lekarz może wykonać zabieg operacyjny.

Renomowane ośrodki ortopedyczne na całym świecie odstępują od wykonywania operacji na otwartym kolanie ze względu na rozległe uszkodzenia sąsiadujących tkanek miękkich oraz niedostateczną precyzyjność tego typu zabiegów. Uniemożliwiają one właściwe określenie anatomicznych punktów przyczepu więzadła i ocenę towarzyszących uszkodzeń. Dzięki wykorzystaniu kamery endoskopowej i odpowiednich narzędzi chirurgicznych w artroskopii możliwe jest dokładne zbadanie wewnętrznej struktury jamy stawowej i precyzyjne wykonanie całego zabiegu.

Zalety artroskopowej rekonstrukcji ACL

Artroskopia jest nowoczesną techniką operacyjną wypracowywaną przez wiele lat u ze względu na swoje zalety cieszy się dużą popularnością. Do największych korzyści wynikających z jej stosowania należą:

 • wysoka precyzja prowadzonego zabiegu rekonstrukcji ACL,
 • możliwość rezygnacji z kilkutygodniowego opatrunku gipsowego lub aparatu ortopedycznego mającego na celu unieruchomienie operowanej kończyny,
 • możliwość rozpoczęcia rehabilitacji już na drugi dzień po zabiegu,
 • bardzo małe blizny,
 • krótki czas pobytu w szpitalu,
 • możliwość niemal natychmiastowego częściowego obciążania kończyny,
 • krótki czas użytkowania kul,
 • możliwość prowadzenia auta już 2-3 tygodnie po operacji,
 • krótszy czas i niższe koszty leczenia,
 • szybki powrót do dawnej sprawności i aktywności sportowej.

Rekonstrukcja ACL – przebieg zabiegu

Artroskopia ACL zaczyna się od oceny uszkodzenia oraz pozostałych struktur wewnętrznych. Następie pobierane są wybrane ścięgna do autoprzeszczepu. Kolejny etap to wiercenie tuneli kostnych w kości piszczelowej i udowej w punktach anatomicznych – jest to kluczowy dla powodzenia całej operacji element zabiegu. Po jego wykonaniu lekarz przeprowadza pobrane wcześniej przeszczepy przez tunele kostne, a na koniec stabilizuje je w tunelach kostnych pod odpowiednim napięciem.

Jak przygotować się do zabiegu artroskopowej rekonstrukcji ACL?

Przed artroskopią zalecana jest intensywna rehabilitacja, dzięki której można poprawić siłę i masę mięśni, a jednocześnie uzyskać w kolanie pełny zakres ruchu. Jest to szczególnie ważne dla wyników prowadzonego zabiegu, dlatego pacjenci powinni zadbać odpowiednio wcześniej o specjalne ćwiczenia i metody zapewniające pełen zakres ruchu kolana bez bólu.

Metody artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego to:

 • Rekonstrukcja jednopęczkowa więzadła krzyżowego przedniego,
 • Rekonstrukcja dwupęczkowa więzadła krzyżowego przedniego.