Najczęściej stosowaną metodą rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego (PCL) jest artroskopia.

Renomowane ośrodki całego świata stopniowo rezygnują z operacji na otwartym kolanie. Powodem takiego stanu rzeczy jest duża traumatyzacja tkanek miękkich sąsiadujących ze stawem, a także mała precyzja wykonywanego zabiegulekarz nie może w jego trakcie jednoznacznie określić anatomicznych punktów przyczepu więzadła ani ocenić rozmiaru uszkodzeń towarzyszących. Wykorzystanie kamery endoskopowej z torem wizyjnym oraz zestawu odpowiednich mikroinstrumentów sprawia, że chirurg może w dokładny sposób zbadać wewnętrzne struktury jamy stawowej i precyzyjnie wykonać zabieg.

Najważniejsze zalety artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego

Artroskopia więzadła krzyżowego tylnego to metoda leczenia opracowywana od lat. Wśród największych korzyści jej stosowania wymienia się:

  • wysoką precyzję przeprowadzonego zabiegu;
  • brak konieczności unieruchomienia operowanej kończyny na kilka tygodni w aparacie ortopedycznym lub gipsie;
  • możliwość rozpoczęcia rehabilitacji już następnego dnia po wykonanej artroskopii;
  • możliwość niemal natychmiastowego częściowego obciążenia operowanej kończyny;
  • niewielki ślad po operacji w postaci małych blizn;
  • krótki pobyt pacjenta w szpitalu – zazwyczaj trwa on zaledwie 1-2 dni;
  • możliwość obciążania w pełni nogi i zrezygnowania z kul już po 6 tygodniach od zabiegu;
  • możliwość prowadzenia przez pacjenta samochodu już po 3-4 tygodniach od wykonania artroskopii;
  • krótszy czas i niższe koszty leczenia;
  • szybszy powrót pacjenta do aktywności sportowej.

Zabieg artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego krok po kroku

Na początku zabiegu lekarz dokonuje artroskopowej oceny uszkodzeń więzadła, a także innych struktur wewnątrzstawowych. Kolejny krok to pobranie wybranych ścięgien do rekonstrukcji. Następnie chirurg wierci tunele kostne w kości piszczelowej i udowej – ten etap ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całej operacji. Później przygotowany wcześniej przeszczep przeprowadzany jest przez tunele kostne. Na koniec lekarz stabilizuje przeszczep w tunelach kostnych pod odpowiednim napięciem.

Jak przygotować się do artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego?

Pacjent przed zabiegiem artroskopii powinien poddać się intensywnej rehabilitacji pozwalającej poprawić siłę i masę mięśni oraz uzyskać w kolanie pełen zakres ruchu. Zaleca się skorzystać z tej metody leczenia w jak najkrótszym czasie po doznaniu urazu, zanim kolano stanie się zbyt obrzęknięte. W przeciwnym razie lepiej jest poczekać aż opuchlizna zejdzie. Warto wiedzieć, że wykonywanie przed artroskopią ćwiczeń, jakie pacjent powtarza po zabiegu, pozwalają na szybszy powrót do dawnej sprawności. Przed zabiegiem lekarz prowadzący powinien udzielić pacjentowi szczegółowych informacji dotyczących sposobu przygotowania się do operacji oraz wymaganych dokumentów i badań. Warto też zabrać ze sobą w miarę luźny strój, który ułatwi ubieranie się po artroskopii.