Jedną z nowoczesnych metod leczenia stawu biodrowego jest zastosowanie endoprotezy typu „short-stem”, czyli protezy krótko-trzpieniowej lub przynasadowej.

Jest to implant bezcementowy zalecany przede wszystkim osobom aktywnym. Do najważniejszych zalet wykorzystania go podczas leczenia należy:

  • Możliwość wczesnego pełnego obciążania operowanego biodra – nawet w drugiej dobie po wykonaniu operacji;
  • Większy zakres ruchomości biodra;
  • Zminimalizowanie obszaru resekcji kostnej w porównaniu do standardowej endoprotezoplastyki.

Warto przy tym wspomnieć, że endoproteza stawu biodrowego może być stosowana u pacjentów w różnym wieku, jeśli tylko twardość tkanki kostnej jest odpowiednia.

Na czym polega zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego?

Oba elementy endoprotezy są umiejscawiane w tkance kostnej przy wykorzystaniu bezcementowej metody „Press-fit”. Komponenty ruchome względem siebie, czyli wkładka panewkowa i głowa endoprotezy są ceramiczne albo wykonane w technologii VERILAST, co ogranicza ich zużycie. Możliwość pełnego obciążania stawu biodrowego w krótkim czasie po operacji związana jest z miejscem jego wszczepienia oraz kształtem trzpienia endoprotezy. Duży zakres ruchomości endoprotezy wynika z wielkości jej głowy, której średnica zależnie od wielkości panewki endoprotezy wynosi od 32 do 36 mm,

Krótki trzpień mocowany jest w kości udowej w sposób znacznie ograniczający resekcję tkanki kostnej, niż ma to miejsce w przypadku osadzenia standardowego trzpienia. Dzięki temu możliwe jest pozostawienie maksymalnie dużej ilości tkanki kostnej, co ma szczególnie istotne znaczenie ze względu na ewentualne zabiegi rewizyjne wykonywane w przyszłości.

Zastosowanie endoprotezy stawu biodrowego typu „short-stem” pozwala pacjentowi w krótkim czasie po operacji powrócić do pełnej sprawności ruchowej, a w tym także do nieznacznie ograniczonej aktywności sportowej. Jest to największa zaleta tego rozwiązania, przez co cieszy się ono niemałym zainteresowaniem wśród pacjentów.