Rola powięzi w treningu biegacza

Czym jest powięź i jak kondycja tej struktury wpływa na ekonomię biegu? Usain Bolt, najszybszy człowiek świata, przywiązywał dużą uwagę do treningu powięzi. Przekładało się to na poprawę techniki i minimalizację wysiłku włożonego w bieg. Dzięki temu udało mu się bić rekordy świata.

W kilku kolejnych postach z cyklu #sportoweekend opowiemy o tym, jak dobrze wytrenowana powięź może przełożyć się na minimalizację przeciążeń i kontuzji w bieganiu oraz na zwiększenie szansy na lepsze wyniki sportowe.

Co to jest powięź?

Powięź jest błoną zbudowaną z tkanki łącznej, która stanowi zewnętrzną osłonę każdego mięśnia. Powięź bierze także udział w wewnętrznej organizacji struktury mięśnia, np. oddzielając pęczki włókien mięśniowych od siebie. Najprostszym sposobem, by namacalnie „zbadać” i zrozumieć czym jest powięź, jest opracowanie surowej piersi z kurczaka – biaława błona pokrywająca mięso to właśnie powięź. Powięź to także rozcięgna, ścięgna i więzadła. Powięź przyczepia się do kości, łączy ze sobą poszczególne grupy mięśniowe różnych części ciała, tworząc łańcuchy mięśniowo-powięziowe.

Powięź a równowaga strukturalna ciała

Teoria tensegracji ludzkiego ciała zakłada, że równowaga biomechaniczna w obrębie układu ruchu jest zachowywana dzięki siłom ściskającym i równoważącym je siłom napięciowym. Siły ściskają to układ kości, a siły napięciowe to rozpięte na kościach taśmy mięśniowo-powięziowe.

Postawa ciała a powięź

Poprawna sylwetka jest wynikiem właściwego ułożenia elementów kostnych, na które wpływa aktywność układu mięśniowo-powięziowego. Dysfunkcje w obrębie powięzi, np. sklejenie czy zaburzenia przesuwalności powięzi powstają wskutek długotrwałej złej pozycji siedzącej, bezczynności ruchowej, urazu lub zabiegu operacyjnego naruszającego powięź. Dysfunkcje w obrębie układu mięśniowo-powięziowego sprzyjają utrwalaniu się złej postawy ciała, ograniczają zakres ruchu oraz mogą powodować dyskomfort i uczucie sztywności w niektórych rejonach ciała.