Jak pomóc pacjentom z urazami stawów?
W ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć większe zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród osób w różnym wieku. Zarówno ludzie młodzi, jak i osoby starsze starają się regularnie ćwiczyć, dlatego też wybierają rozmaite dyscypliny sportowe: bieg, intensywne spacery, gry zespołowe, czy pływanie na basenie.
Niektóre z tych aktywności niosą ze sobą duże ryzyko groźnej kontuzji – dotyczy to bardzo często stawu kolanowego, skokowego, ale nierzadko związane jest także z kończynami górnymi. Wystarczy nieszczęśliwy upadek, źle zawiązane buty do nart, czy też nieprawidłowe stawianie nóg podczas jazdy na rolkach. Bywa też, że tego typu urazy pojawiają się podczas codziennego funkcjonowania. Niestety, wielu pacjentów bagatelizuje dolegliwości. Nie zgłaszają się oni do lekarza ortopedy, albo też odbywają wizytę dopiero po pewnym czasie. Nietrudno domyślić się, że odwlekanie konsultacji pogarsza tylko uszkodzenia stawów, co w efekcie wydłuża czas rekonwalescencji i powrotu do pierwotnej sprawności. Aktywni pacjenci chcieliby nie tylko pozbyć się bólu, ale również jak najszybciej wrócić do dawnej formy, aby zająć się swoim hobby. Wiele jednak zależy od lekarzy.
Metody terapii
Pacjenci z różnymi urazami stawów w pierwszej kolejności szukają pomocy u ortopedów oraz fizjoterapeutów, którzy bardzo często proponują zupełnie odmienne drogi leczenia. Współczesna medycyna oferuje różne rozwiązania. Oprócz zabiegów wykonywanych przez chirurgów ortopedów, terapii prowadzonej przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów oraz stosowania farmaceutyków w ostatnich latach rozwijała się dziedzina pośrednia, zwana również „medycyna regeneracyjną”. Wykorzystuje ona czynniki biologiczne, jak np. komórki macierzyste lub czynniki wzrostu i pozwala pacjentom pozbyć się bólu związanego z urazem, a uszkodzonym strukturom stawów – odbudować się. Warto pogłębiać tę dziedzinę i zapoznać się z możliwościami medycyny regeneracyjnej, aby móc zaproponować pacjentom z urazami stawów kompleksowe leczenie wykorzystujące najbardziej skuteczne metody.
Gdzie szukać wiedzy?
Najlepszym sposobem na zdobywanie specjalistycznej wiedzy dotyczącej najnowszych technik leczenia są z pewnością kursy i sympozja organizowane przez profesjonalistów z tej dziedziny jakim jest Zespół Ortoklinik z Krakowa. „Knee & Ankle Current Koncept Cracow 2016” to sympozjum, na którym będzie można poznać metody leczenia farmakologicznego, fizjoterapeutycznego, a także chirurgicznego i biologicznego w patologii stawu skokowego i kolanowego. Specjaliści Ortopeklinik organizują również Kursy Szkoleniowe dla ortopedów o tematyce: endoprotezoplastyka stawu kolanowego, biodrowego i ramienngo. Kolejnym nadchodzącym kongresem jest „State of the art”, którego tematyka dotyczy endoprotezoplastyki stawu ramiennego, prowadzony będzie przez doświadczonych specjalistów tej dziedziny.
Dlaczego warto?
Uprawianie sportu to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, dlatego większe zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród starszych i młodszych osób jest zjawiskiem pozytywnym. Niestety, takie hobby nierzadko prowadzi do bolesnych urazów, a niekiedy również do znacznego ograniczenia sprawności ruchowej. Wszelkiego rodzaju kursy doszkalające i konferencje pozwalają zdobyć wiedzę na temat innowacyjnych metod leczenia tego typu schorzeń. Udział w sympozjach i kursach przygotowanych z myślą o lekarzach ortopedach, jak wspomniane już „Knee & Ankle Current Koncept Cracow 2016” oraz „State of the art” to okazja do zapoznania się z najlepszymi sposobami terapii zależnie od wieku, czy aktywności fizycznej pacjenta. Możliwość obejrzenia operacji dokonywanych na uszkodzonych stawach dodatkowo obrazuje przedstawiane metody leczenia. Znajomość różnorodnych sposobów leczenia urazów to gwarancja, że lekarz będzie w stanie pomóc pacjentowi jak najszybciej powrócić do formy i wybrać najlepszą w konkretnym przypadku terapię, a kursy dla ortopedów to doskonała okazja, aby je poznać.