Jak bezpiecznie uprawiać crossfit?

jak bezpiecznie uprawiac crossfit

Crossfit to rodzaj treningu kondycyjno-siłowego, który w krótkim czasie daje spektakularne efekty, takie jak wzrost siły mięśniowej, zwiększenie wydolności i szybkości. Te wymagające programy ćwiczeń są jednak także niemałym wyzwaniem dla organizmu. Aby uprawiać ten sport bezpiecznie i efektywnie, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Podstawy treningu Crossfit

Crossfit nie bez powodu uznawany jest za jeden z najcięższych rodzajów treningów. Początkowo, wykorzystywany był w przygotowaniach funkcjonariuszy policji i żołnierzy amerykańskich do pełnienia służby. Wymaga więc pełnej dyspozycyjności i prawdziwie silnej woli, ponieważ ćwiczenia odbywają się bez przerw na odpoczynek. Zwykle, trening crossfitowy składa się z serii kilku następujących po sobie ćwiczeń, wykorzystujących ciężar własnego ciała oraz ciężary dodatkowe. Zadania siłowe przeplatane są z tymi, które usprawniają wydolność.

Po pierwsze zdrowie

Do uprawiania tak zróżnicowanego i wymagającego sportu jak crossfit, niezbędne jest cieszenie się dobrym zdrowiem. Ograniczeniem do podejmowania tego typu aktywności jest bowiem niekontrolowane nadciśnienie tętniczestany po urazach oraz nieprawidłowości układu ruchu. Właściwą decyzją przy rozpoczynaniu przygody z crossfitem, będzie skonsultowanie się z lekarzem i kontrola podstawowych parametrów. Należy sprawdzić wyniki morfologii krwi, wartości ciśnienia tętniczego oraz poddać się badaniu fizykalnemu.

Większą uwagę powinniśmy przykuć do układu ruchu. Każda nieprawidłowość powinna być wykryta jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń, co pozwoli dopasować trening do możliwości ćwiczącego. Szczególnie osoby mające problem z bolesnością, niestabilnością stawów, powinny skontrolować ich stan. W tym celu, warto wykonać badanie USG stawu oraz badania sprawnościowe. Dobrą propozycją dla tych drugich jest, coraz bardziej popularny ostatnio program badań  Back in Action. Jest on dedykowany pacjentom z problemem niestabilności stawów kończyny dolnej, często powstałą na skutek urazów. Ocenia on równowagę, siłę, szybkość i zwinność ruchów. Na podstawie analizy wchodzących w jego skład zadań sprawnościowych, można określić bezpieczeństwo uczestnictwa w treningach, ryzyko powstania urazu indukowanego wysiłkiem, a także porównać wyniki z innymi osobami uprawiającymi ten sam rodzaj sportu.

Ćwiczenia pod kontrolą

W klubach sportowych i na siłowniach, treningi crossfit odbywają się w grupach o różnym stopniu zaawansowania. Przed przystąpieniem do którejś z nich, warto porozmawiać z trenerem, jaki doradzi tę o odpowiednim poziomie trudności. W czasie samego programu, również warto korzystać z jego uwag i porad, co do tempa pracy, ilości powtórzeń, wielkości obciążeń. Właściwa technika w wykonywaniu zazwyczaj nowych ćwiczeń jest bowiem kluczem do efektywnego treningu bez kontuzji. Równie ważny jest aspekt częstości ćwiczeń. Na początek, dwa treningi w tygodniu wydają się być wystarczającym rozwiązaniem. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje bowiem nie tylko regularnej aktywności fizycznej, ale także odpowiednio długich okresów regeneracji oraz zbilansowanej, zdrowej diety.

Najczęstsze kontuzje w Crossfit

Pomimo zachowywania zasad zdrowego treningu, w każdym sporcie zdarzają się kontuzje. Crossfit nie jest tu wyjątkiem, zalicza się do II grupy ryzyka urazów wśród wszystkich sportów. Najwięcej osób uprawiających tę dyscyplinę, doświadcza urazów tkanki mięśniowej – zwykle są to naderwania lub zerwania włókien mięśniowych. Uszkodzenia te, skutkują bólem oraz osłabieniem dotkniętej urazem okolicy. Zwykle zlokalizowane są w obrębie mięśni przykręgosłupowych (okolica kręgosłupa lędźwiowego), obręczy barkowej oraz stawu kolanowego. Aby zapobiegać powstawaniu tego typu urazów, każdy trening warto poprzedzać rozgrzewką przygotowującą mięśnie i stawy do pracy. Równie ważne jest rozciąganie oraz ćwiczenia relaksujące po treningu. Pozwalają one zachować elastycznośćodpowiednią długość włókien mięśniowych oraz płynność ruchów.

Według zasady „nic na siłę”, powinno się unikać ćwiczeń powodujących ból i nadmierne przeciążenie poszczególnych grup mięśniowych i stawów lub wprowadzać je do programu stopniowo. Powszechną dolegliwością crossfitowców są również otarcia skóry, związane z częstymi zmianami pozycji ćwiczeń czy pracą ze sztangą.