Czym zajmuje się medycyna sportowa?

Czym zajmuje się medycyna sportowa?

W ostatnim czasie zauważyć można, że coraz więcej osób decyduje się na amatorskie uprawianie sportu. Prowadzenie aktywnego trybu życia wybierają osoby w różnym wieku, co jest wynikiem większej świadomości społecznej i dostrzegania istotności zachowań prozdrowotnych.

Jak zacząć?

Jednocześnie należy mieć świadomość, że wszelkiego rodzaju zajęcia sportowe to większy wysiłek fizyczny i psychiczny, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem treningów warto odpowiednio się do nich przygotować i sprawdzić, czy nasz stan zdrowia pozwala na realizowanie określonych aktywności. Regularne wykonywanie zalecanych badań to większe bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, dlatego też są one obowiązkowe dla członków większości klubów sportowych oraz w przypadku uczestnictwa w zawodach. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie wyboru nieodpowiedniej dla nas dyscypliny sportowej, ale też wykrycie niektórych chorób.

Chociaż wiele osób takie badania traktuje jak uciążliwą formalność, nie warto ich unikać. Trwają one zaledwie ok. 40 minut i polegają na

  • dokonaniu pomiaru wagi ciała,
  • wzrostu,
  • ciśnienia tętniczego,
  • spoczynkowym badaniu EKG,
  • pomiarze tętna i saturacji,

a ponadto obejmują pełne badanie kliniczne pacjenta.