Czym kierować się podczas wyboru rehabilitanta?

Czym kierować się podczas wyboru rehabilitanta?

Sytuacji, kiedy trzeba skorzystać z pomocy doświadczonego rehabilitanta, jest całkiem sporo. Mogą to być stale powracające dolegliwości bólowe, intensywne treningi sportowe, urazy kończyn, czy zwykłe przemęczenie oraz stres.

Przede wszystkim sprecyzuj swoje oczekiwania

Przed rozpoczęciem poszukiwania odpowiedniego rehabilitanta konieczne jest określenie własnych potrzeb i oczekiwanego efektu. Nieco innych działań wymagają dolegliwości wywołane np. kłopotami rodzinnymi, czy zawodowymi, a innych kontuzje powstałe podczas treningu, czy urazy spowodowane schorzeniami zwyrodnieniowymi. Osoby zmagające się ze zmęczeniem i stresem powinny rozglądać się wśród ofert gabinetów proponujących swoim  klientom masaże odprężające i zabiegi relaksacyjne. Zazwyczaj oprócz tego typu usług zajmują się one również kształtowaniem sylwetki, czy zabiegami upiększającymi i poprawiającymi samopoczucie. Z kolei intensywnie trenujący sportowcy, a także osoby cierpiące z powodu chorób zwyrodnieniowych i urazów muszą poszukać dyplomowanych rehabilitantów i fizjoterapeutów. I chociaż tacy specjaliści z pewnością potrafią wykonać masaż relaksacyjny, skupiają się przede wszystkim na leczeniu.

Osoby ze zdiagnozowanym schorzeniem powinny poszukać rehabilitantów zajmujących się zabiegami leczącymi właśnie ich urazy. Zdarza się jednak, że odczuwamy ból kończyn bądź pleców, jednak nie wiemy co może go wywoływać. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie rozejrzenie się za specjalistami posiadającymi odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie w diagnozowaniu przyczyn dolegliwości bólowych. Taki rehabilitant po rozmowie z pacjentem i badaniu będzie mógł znaleźć źródło problemów, a tym samym dobierze skuteczne w konkretnym przypadku środki zaradcze.

Zweryfikuj kwalifikacje

Ze względu na fakt, że obecnie nie brakuje atrakcyjnych ofert rehabilitacji, warto podczas podejmowania ostatecznej decyzji sprawdzić, czy wybrany przez nas specjalista posiada odpowiednie kwalifikacje. Estetyczna strona internetowa czy też przyciągająca uwagę reklama w mediach to nie wszystko – najważniejsze są umiejętności poświadczone odpowiednimi dokumentami i doświadczenie zawodowe.Zwracajmy uwagę na wykształcenie rehabilitanta, ukończone przez niego kursy, posiadane certyfikaty. Zazwyczaj specjaliści informują o swoich umiejętnościach na stronach internetowych, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać wprost o kwalifikacje. Można też zapisać na kartce wszystkie nurtujące nas pytania, aby niczego nie przeoczyć podczas pierwszej rozmowy z rehabilitantem. Zwracajmy uwagę, czy wymienione przez niego kursy prowadzone były przez renomowane placówki budzące zaufanie.
Pierwsza wizyta to także doskonała okazja, aby przekonać się, czy gabinet oferuje odpowiednie warunki higieniczne. Oprócz czystości nie mniej istotne jest odpowiednie wyposażenie, jak np. stabilny stół do masażu.

Sprawdź opinie innych pacjentów

Przed przystąpieniem do poszukiwania rehabilitanta warto najpierw zapytać wśród znajomych i rodziny o gabinet godny polecenia. Inni pacjenci to najlepsze źródło informacji, ponieważ mogą wiele powiedzieć o samym specjaliście, jak też i skuteczności jego działania.

Inne rozwiązanie to skorzystanie z Internetu. W sieci można bez trudu znaleźć ocenę gabinetu wystawioną przez osoby, które korzystały z jego usług. Warto też zajrzeć na fora internetowe, które dotyczą rehabilitacji, dyscyplin sportowych, konkretnych urazów, czy medycyny. Jeśli nie uda nam się znaleźć istotnych informacji, dobrym pomysłem będzie założenie nowego wątku z prośbą o radę i zarekomendowanie doświadczonych rehabilitantów. Ze względu na fakt, że Internet zapewnia anonimowość, takie odpowiedzi mogą być całkowicie szczere, a przez to pomocne.