Buty do biegania – jakie wybrać?
Czy do biegania potrzebne są specjalne buty? Wystarczą zwykłe adidasy czy też powinniśmy zakupić profesjonalne buty przeznaczone do biegania? Czy buty minimalistyczne są dobre dla wszystkich? Buty dla pronatorów/supinatorów czy neutralne? Takie i podobne pytania często zadają sobie nowicjusze biegania.
Wszystko tak naprawdę zależy od:
- indywidualnych uwarunkowań Twojego ciała,
- podłoża, po jakim najczęściej biegasz,
- średniej liczby kilometrów pokonywanych tygodniowo.
1. Budowa anatomiczna i sprawność Twojego ciała
Jeśli jesteś aktywny fizycznie i nie cierpisz na żadne dolegliwości ze strony mięśni i stawów, oznacza to, że prawdopodobnie posiadasz dobrze wytrenowany układ ruchu. Umiejętność zachowania dobrej techniki podczas biegu pozwala na bieganie w butach minimalistycznych. Jeśli natomiast stwierdzono u Ciebie płaskostopie lub masz o kilka kilogramów za dużo, przydadzą się buty ze stabilizacją.
Buty dla stopy pronującej / supinującej / neutralnej ?
W sklepach biegowych można w podstawowym zakresie ocenić rodzaj stopy oraz dobrać rodzaj obuwia. Z drugiej strony, wzorzec biegu zależy nie tylko od pracy stopy, ale także od wyższych pięter układu ruchu. Profesjonalnej oceny Twoich stóp w odniesieniu do całej postawy ciała może dokonać fizjoterapeuta. W przypadku dolegliwości bólowych spowodowanych wadami stóp konieczne może się okazać wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Wkładki umieszczane są w wtedy w obuwiu dla stopy neutralnej. Gdy osoba ma nadwagę lub koślawość pięt jest znaczna, można wtedy pokusić się o bieganie z indywidualnymi wkładkami w butach dla pronatorów. Jednoczesny dobór wkładek i obuwia powinien odbywać się pod nadzorem fizjoterapeuty.
2. Rodzaj podłoża
Mieszkańcy miast, którzy są skazani na bieganie po chodniku, kostce brukowej czy asfalcie powinni raczej szukać obuwia z amortyzacją. Z kolei osoby biegające po miękkim podłożu (np. ścieżkach leśnych), nie muszą koniecznie pamiętać o amortyzacji. Przyda się za to podeszwa z antypoślizgowym bieżnikiem oraz mocniejsza stabilizacja tyłostopia.
3. Wielkość kilometrażu
Jeśli Twoja przygoda z bieganiem staje się regularnie podejmowaną aktywnością (powyżej 10-15 km tygodniowo), powinieneś pomyśleć o butach specjalnie przeznaczonych do biegania. Wychodzone adidasy, które używasz na co dzień, nie będą dobrym pomysłem. Podczas biegania na buty działają dużo większe siły niż podczas chodzenia, co prowadzi do szybkiego zużywania się zwykłego obuwia. Zniszczone buty mogą powodować nieprawidłowe przetaczanie stopy i powstawanie przeciążeń w obrębie stawów i mięśni.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, odwiedź profesjonalny sklep biegowy, a najlepiej skorzystaj z konsultacji fizjoterapeutycznej.
Wkładki do biegania – kiedy potrzebne?
Biegacze często zastanawiają się, czy oprócz butów do biegania, powinni jeszcze zainwestować we wkładki ortopedyczne. Poniżej przedstawiamy najczęstsze rodzaje wkładek ortopedycznych oraz ich zastosowanie:
Wkładki korekcyjne indywidualne
Gdy fizjoterapeuta stwierdzi u Ciebie dolegliwości wynikające z płaskostopia czy koślawości pięt, najlepszym wyborem będą wkładki wykonywane na specjalne zamówienie. Wkładki takie odciążają bolesne struktury lub chronią ścięgna mięśni i stawy przed nadmiernymi przeciążeniami. Stosowanie tego rodzaju wkładek musi być dokładnie uzasadnione, a ich wykonanie jest szczegółowo planowane. Wkładki indywidualne powinien wykonywać fizjoterapeuta, który wcześniej oceni funkcję kończyn dolnych oraz postawę ciała.
Wkładki korekcyjne seryjne
Wkładki ortopedyczne seryjne są tańszym odpowiednikiem wkładek indywidualnych. Wkładki seryjne sprawdzają się w prostych problemach związanych ze stopami oraz wtedy, gdy prawa i lewa stopa są w miarę symetryczne. Wkładki posiadają specjalny profil, który pełni rolę stabilizacyjną lub lekko korygującą. Noszenie wkładek tego rodzaju także wymaga wcześniejszej fizjoterapeutycznej oceny stóp – musimy wiedzieć czy nasza stopa nadmiernie pronuje czy supinuje. Bieganie w nieodpowiednio dobranych wkładkach, zamiast pomóc może nawet zaszkodzić!
Wkładki amortyzujące
Wkładki te są wykonane z żelu lub specjalnego rodzaju pianki. Nie posiadają profilu ani elementów korekcyjnych – najczęściej są całkiem płaskie. Z reguły stosują je osoby nie posiadające wad stóp. Ich rolą jest poprawa komfortu podczas biegania poprzez dodatkowe rozproszenie sił działających na stopę podczas lądowania. Wkładki amortyzujące można wypróbować w sytuacji, gdy podczas dłuższych wybiegań po 10 kilometrze zaczynamy odczuwać dyskomfort związany z przeciążeniem przodostopia. Dodatkowa amortyzacja pod piętą przyda się również, gdy zmagamy się z problemem pękającej skóry na piętach i chcemy ją dodatkowo zabezpieczyć przed podrażnieniami.